Aslında sadece futbol…

Bazen bir çocukluk anın, bazen gençliğin, bazen yaşlandığını gördüğün Dünya Kupası sayısı ile anlamak ama en güzeli futbolu hayat gibi hissetmek, yaşamak.

Yürümeye başladığın an önüne atılan bir top hayatın olur, yaşam enerjin olur, hayallerin olur. Çoğu zaman en büyük sevinçlerin, en büyük üzüntülerindir futbol. Kaç yaşında olduğun önemli değildir, hep bir hayalin vardır futbolla ilgili ve her gün büyür seninle. Bir takımı tuttuğun yetmemiştir, o takıma hayatını adamışsındır.

Öyle bir tutkudur ki bu, düşüncelerinde oyuncuları alır satar takımını müthiş yerlere getirmeye çalışırsın. “Bu adam bizde olsa”, “şu adam şöyle oynasa”, “bu taktik olsa” dersin. Takımının attığı gol ile dünyadan soyutlanır, en büyük sevinçleri o golle hiç tanımadığın insanlara sarılarak yaşarsın. Bazen de üzüntüden hiç tanımadığın insanlara sarıldığın olur. En yakınlarınızla kavga sebebinizdir belki de takım tutkunuz.

Futbol öyle bir şey ki sadece spor değil. Kimi zaman bir savaş, kimi zaman bir dostluk öyküsü. Kimi zaman da yaşamın ta kendisi. “Bir topun peşinde 22 adam çok saçma” klişesi aslında hiç de klişe değildir. O topun peşinde 22 kişi değil; binler, milyonlar ve onların hayalleri vardır.

Neredeyse her çocuğun hayalidir futbolcu olmak. Kimileri beraber büyüdükleri efsanelerin yolunda gitmek isterler. Metin olmak isterler, Feyyaz olmak, Rıdvan olmak, Hagi olmak, Alex olmak. Kimileri başarır bu hayali kimileri ise ekran başında “orada ben olacaktım” “ah ulan koy sahaya ben daha iyi oynarım” der (benim gibi!) Ama kimilerinin hayali olan futbol kimilerinin de hayatını bitirmiştir bu da bir gerçek. Maç izlerken heyecandan kalp krizi geçirenler, tuttuğu takım uğruna kavgaya girenler, tuttuğu takıma laf söylendi diye birini öldürenler, bu uğurda ölenler… Belki bu yüzden bu kadar tutkulu geliyor insana bu savaş. Kimilerine dünyanın en iyisi en büyüğü hissini verirken kimilerini yerin dibine sokabiliyor.

Bu tutkunun adı Futbol. Ne sadece bir spor yaptığımız, ne de sadece bir takım tuttuğumuz. Aslında sadece hayat…