BİR KIZILDERİLİ SPORU LAKROS

Eminim ki birçoğumuz daha önce lakrosun l’sinden habersizdik nitekim Türkiye’de son birkaç yıldır yayılmaya başlamasıyla beraber antrenmandan lakros sopalarıyla çıkan sporcularımızı balıkçı veya havuz temizlikçisi sananlarımız da olmuş olabilir… Hala çıkaramadım ben bu lakrosu diyorsanız:

Kuzey Amerika’nın Kızılderili sporu lakros, Kanada’nın ulusal sporu olarak kabul edilmektedir. Lakros, her oyuncunun ufak ve sert plastikten yapılmış topu taşıyabilecekleri ve ucunda bir ağ olan sopalarla oynadığı, amacı topu karşı takımın kalesine sokmak olan bir takım sporudur.

canada-lacrosse

Giydikleri formalar, kasklar ve omuzluklar Amerikan futbolunu andırsa da onlar birer lakros oyuncusu. Lakros vücut vücuda sert temasa dayalı bir oyun. Bu sebeple antrenman öncesinde dirseklerine, omuzlarına, dizlerine koruyucularını takıyorlar.

Kuzey Amerika kökenli bu spor dalı Türkiye’de de oynanıyor. Turkish Lacrosse Association adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş bünyesinde spor kulüpleri ve milli takımlar bulunmaktadır.

lakros türkiye

Türkiye’de yeni yükselmeye başlayan bu spor için zaman zaman milli takım kampları yapılmakta. Erkek milli lakrosçularımız yanında bayan milli lakrosçularımız da yetiştirilmeye başlandı. Yeni başarılara koşan millilerimizin lakros sopalarına güç, kendilerine de başarılar dileriz.