Dinamik

Nba’de her takımın dinamiği vardır. Kimileri bu dinamiği dışarıdan oluşturur, kimileri de kendi draft ettiği oyuncularla. Yakın tarihten örnek verecek olursak Miami Heat’in ‘Büyük Üçlüsü’ dışarıdan oluşturulan dinamiğin en etkilisidir. Diğer taraftan örnek vereceksek de Golden State Warriors’ın ilk 5 oyuncusunun dördü kendi draft ettiği oyunculardır. Büyük takım oluşturmak kolaydır fakat kadro her zaman uyuşmaz Nash,Kobe ve Howard’dan oluşan Lakers örneğindeki gibi.

Yıldızlardan ziyade bir takımı güçlü yapan benchtir. LeBron James’in Cavs’e döndükten sonraki en büyük sıkıntısı da buydu fakat Golden State’i kusursuza yakın yapan,bir türlü durdurulamayan takım yapan da tam olarak buydu yani benchi. Curry ve Klay’in formsuz olduğu,şutlarının girmediği maçlar oluyordu ama benchi sayesinde bir türlü karanlıktan çıkmasını biliyordu. Yaşına rağmen deliciliğini kaybetmeyen Leandro Barbosa, takımın abisi rolündeki Andre Iguodala, pota altındaki devi Festus Ezeli, Nba’in en kirli yüzü Anderson Varejao ve son zamanlarda dış atış seti bile çizilen Marreese Speights.

2015-2016 sezonunda Cavs’e kaybeden Golden State artık farklı bir yola girdi. Kendi dinamiklerinden vazgeçen Oakland ekibi kendi büyük dörtlüsünü hatta Iguodala’yı da sayarsak beşlisini oluşturmaya karar verdi ve Kevin Durant’i kadrosuna dahil etti. Durant iddiaları sezon ortasında çıkmıştı ama kimse buna ihtimal vermiyordu çünkü bu hamle Nba’in yıllardır uyguladığı ‘denge politikası’na resmen hançer gibi saplanacaktı. Bir ihtimal vermeme nedeni de daha demin bahsettiğim Golden State’in kendi içindeki dinamiklerini bozma tehlikesiydi fakat finalde Cavs’e kaybedince bu hamleyi yapma zorunluluğu hissettiler belki de.

2011 senesinde Chris Paul’un Lakers’a takası Nba yönetimince ligin dengesini bozar bahanesiyle reddedilmişti ve belki de Nba’in kaderi o gün değişmişti.

Durant hamlesi kağıt üzerinde mükemmel gözükse de buz dağının görünmeyen kısmında büyük sorunlar var. Durant’e Salary Cap’te yer açmak için Golden State’in en büyük silahı kayboldu yani benchi. Transferin açıklanmasıyla takımın genç yıldızı Harrison Barnes ve takımın pivotu Andrew Bogut, Dallas Mavericks’in yolunu tuttu. Benchin önemli yıldızı Leandro Barbosa eski takımı Phoenix Suns’a giderken , Marreese Speights Clippers’ın yolunu, Festus Ezeli Portland Trail Blazers’ın yolunu, Brandon Rush ise Minnesota Timberwolves’ın yolunu tuttu. Buna karşılık Zaza Pachulia ve David West’i de Durant ile birlikte kadrolarına kattılar. Drafttan da Damain Jones ve Patrick McCaw’ı kadrosuna kattı. Yeni rotasyonun neler yapacağı beklenirken herkesin aklında Durant hamlesinin sonucu var ama her şeyin ötesinde bizi önümüzdeki sezon çok heyecanlı maçlar bekliyor.