Yeni Model Fenerbahçe

Geçen seneye büyük yıldızlar alarak,büyük paralar harcayarak başlayan Fenerbahçe sezonu kupasız kapamış ve Finansal Fair Play cezası yemişti. Bu cezanın ardından para harcama konusunda sıkıntıya giren Fenerbahçe mecburi olarak Vitor Pereira ile yola devam etti.

Finansal Fair Play cezasına göre Fenerbahçe satttığı oyunculardan ettiği kardan fazla transfere para harcayamayacak.

Euro 2016’da gösterdiği iyi performans sonrası Nani’yi satmak zorunda kalan Fenerbahçe, geçen sezon bir türlü istenileni veremeyip taraftarın hedefi haline gelen Diego, taraftarın ve oyuncuların disiplinsiz hareketi nedeniyle takımda istemediği Bruno Alves, geçen sezon ortasında hocasıyla kavga eden Caner Erkin, sezon ortasında Beşiktaş ile anlaştığı iddia edilen Gökhan Gönül gibi isimleri gönderdi, yerlerine Liverpool’dan Skrtel , PSG’den Van der Wiel , Schalke 04’den Roman Neustädter ve Sivasspor’dan Aatıf Chahechouhe alındı. Roma’da iki sezon boyunca kiralık oynayan Salih ve son sezonunu Bilic’in ekibi West Ham’da geçiren Emenike de geri döndü. Sene başında Vitor Pereira’nın kalacağını öğrenen taraftarlar büyük hayal kırıklığına uğramıştı üstüne yönetimle taraftar gruplarının arasında çıkan tartışmadan sonra kombinelere olan ilgi bi’ hayli azaldı. Kamp dönemindeyken herkes Vitor Pereira’nın ne yapacağını merak ederken ortaya bir anda 3-5-2 sistemi çıktı. Kağıt üzerinde Türkiye futboluna çok yabancı sistem olan 3-5-2’nin nasıl bir tepki vereceğini merak ediyorduk hepimiz. Fenerbahçe’nin bu sistemde büyük zaafları var çünkü. Ne Hasan Ali Kaldırım ne de İsmail Köybaşı bu sisteme uyum sağlayabilecek bekler değildi. Hazırlık maçları insanlara çoğu şeyi göstermez ve öyle de oldu zaten. Kimse Fenerbahçe’nin ne oynadığını anlayamadı.

Şampiyonlar Ligi’ne en son Aragones döneminde giden sarı lacivertliler ön elemede çekebileceği en zor rakiplerden biri olan Monaco’yu çekti. Kadrosunda Falcao, Fabinho, De Sanctis gibi yıldızları bulunan Fransa ekibinin Fenerbahçe karşısında ne yapacağı merak ediliyordu.

Maç günü geldiğinde herkesin beklediği 3-5-2 sistemiyle çıktı sahaya Fenerbahçe. Orta sahanın patronluğunu üstlenen Salih Uçan ve partneri Ozan Tufan mükemmel bir performansla maçı tamamladı. Emenike’nin de Karabükspor günlerinden esintiler vermesi, umudu olmayan Fenerbahçe taraftarına ‘acaba’ dedirtti adeta. Bunlar güzel şeyler tabii ki fakat ileride Fenerbahçe’ye korkunç sıkıntılar yaratabilecek faktörler de yok değil.

1-Salih’in dün gösterdiği performans takdire şayandı fakat o mevkideki yükü bütün sezon Salih’e vermek hem Salih’i yıpratır hem de taktik işlemez.

2-Sezon öncesi kampına aldığı fazla kilolarla dönen Fernandao, kapanan takımlara karşı kilidi açabilecek bir kalibresi olmayan Emenike ve takım içinde sürekli sıkıntı çıkaran,sürekli sakatlanan RvP forvet rotasyonunu sezon boyunca götürebilir mi büyük soru işareti.

3-Savunmada aksayan ve hücuma da 3-5-2’nin kanadı olabilecek özelliklere sahip olmayan Hasan Ali Kaldırım’ın bu sistemde nasıl oynayacağı,iyi kanatlara sahip takımlara karşı nasıl dayanacağı yine büyük soru işaretlerinden.

Baktığımızda 3 maddeden oluşan bu sıkıntılar kısa gelebilir fakat unutulmamalıdır ki geçen sene Fenerbahçe’nin tek bir sıkıntısı vardı. O da ileriye dönük oynayacak bir orta saha. Buna çözüm getiremeyen Sarı Kanaryalar inanılmaz hücum silahlarına rağmen beklenenden az gol atmış ve hücum planları aksamıştı. Bir çok kişi yeni sistemin bir intihar olduğunu düşünse de maddi sıkıntılar Fenerbahçe yönetiminin elini kolunu bağlamış durumda ve büyük ihtimalle Vitor Pereira’nın bu sistemini bütün sene boyunca hep beraber izleyeceğiz. Bakalım bizi neler bekliyor bu sene.