Çılgın Bir Tutku: Football Manager

2007 yılında arkadaşım sayesinde tanıştığım ve günümüz 2016 yılına kadar büyük bir bağımlılık duyduğum oyundur Football Manager. Uykusuz gecelerimizin, derslerden geri kalmamızın, ekran başında hop oturup hop kalkmamızın en büyük sebebidir. Her sene yenilenen serisiyle heyecanlı bekleyişlerimizin sahibidir. Emin olmalıyız ki hepimiz ucundan da olsa biliyoruz bu bağımlılığı. Kim sevmez ki renkleri uğruna canını vereceği, taraftarı olduğu takımı yönetmeyi. Ya da başka takımların başına geçip zaferler kazanmayı. İşte şimdi bu müthiş oyunun 2016 versiyonuyla ilgili bir kaç işe yarar bilgiyle renklendirmeye çalışacağım yazımı… Football Manager 2017 çıkışına hazırlandığımız bu günlerde artık oynayanlar yavaş yavaş 2016’da son kariyerlerini yapıyor. Öncelikle iki takımın tavsiyesi ile başlayalım.

TRABZONSPOR

Spor Toto Süper Lig adına oldukça kaliteli bir kadroya sahip olan Trabzonspor ile kariyer yapmak oldukça zevkli. Başa çıkmanız gereken üç büyük kulüp olduğunu unutmayalım. Fakat 2016 serisiyle beraber oldukça önem arz eden Finansal durumu kontrol etmek Trabzonspor açısından sıkıntılı. Mali yönden çok sıkıntı çeken kulüple kariyere başladığınız andan itibaren yüksek maaşlı yıldızlarınıza elveda demeniz gerekiyor. Oldukça çetin pazarlıklar sonucu başka kulüplere sattığınız oyuncularınız, yıldızlarınızın yerlerini çok büyük paralar harcamadan, genç oyuncularla doldurmak için çok özel bir Scout kimliğine bürünmelisiniz. Gençlerle uzun seneler yakalamaya çalışacağınız başarılar kariyerinize pozitif yönde yansıyacaktır.

AJAX

Hollanda’nın devlerinden Ajax, belkide oyunun en uzun süre kariyer yapabileceğiniz takımı. Kadrosunda muhteşem gençler barındıran ekiple yola koyulmak harika deneyimlerden biri olacaktır. Gerek A takım, gerekse Altyapı takımlarında potansiyel düzeyi 5 yıldız olan bir çok oyuncu mevcut. Hollanda Ligi’nde PSV ile kapışacağınız bir kulvar sizi beklemekte. Avrupa’da bu takımla başarıdan başarıya koşmakta oldukça mümkün. Fakat küçük bir sorunumuz var. O kadar iyi gençlere sahip olmanın zararlarından biri dünya devlerinin oyuncularınız için bol bol kapınızı çalması… Yüksek transfer ücretleri görmeye hazır olun… Milik, El Ghazi, Klassen, Bazoer, Riedewald ve Cillessen öne çıkan oyuncularınız olacaklardır.

OYUNCU TAVSİYELERİ

Yazımızın sonuna gelmeden önce tabiki siz değerli okurlarımıza oyun içerisinde hayran kaldığım, muhteşem performanslarına kefil olduğum iki oyuncu tavsiyesi vereceğim. Takımınıza kattığınız takdirde, oynadıkları her maçta sizlere sonsuz katkı verecekler.

MARCELO MELI / BOCA JUNIORS

Arjantinli’nin adını daha önce duymamış olabilirsiniz. Kendisini daha önce Borussia Dortmund ve Fenerbahçe ile yaptığım kariyerlerde uzun sezonlar kullandım. Yani demek istediğim dünya devleri ve normal taraftarı olduğunuz takımda da muhteşem performans gösteriyor. Yaşının genç olması en güzel özelliği. Orta Sahanın Ortasında / Savaşçı Orta Saha olarak oynattığınız takdirde size hücum eden takımların korkulu rüyası olacağına hiç şüpheniz olmasın. Uygun bir bonservis bedeli ile takımınıza katabilirsiniz. (4.5 Milyon Euro)

GERONIMO RULLI / REAL SOCİEDAD

Tesadüf ki bir Arjantinliyi daha önerilerime ekliyorum. Bu sefer Kaleci mevkisine yapılmış bir tavsiyedir. Geronimo Rulli 23 yaşında ve Real Sociedad kalesini koruyor. Onunda gerçek hayatta pek adını duymamış olabilirsiniz. Fakat bir kaç sene içerisinde oldukça ses getireceğine inanıyorum. Oyunda da görevini muhteşem şekilde yerine getiriyor. Kendisini transfer etmek zor değil. Oyunu açtığınız ilk sezonda, sözleşmesinin son senesi olduğundan dolayı, devre arasında Bosman kuralıyla direk sözleşme imzalayabilirsiniz. Ama dikkat! Dev kulüplerden önce davranmanız şiddetle tavsiye edilir.

SON SÖZ

Football Manager oyunumuzla ilgili önerilerin yer aldığı yazım böylelikle son bulmuş oldu. Umuyorum küçükte olsa bir katkıda bulunabilmişimdir. Daha nice Football Manager serilerinin bizlerle olması dileğiyle…

Bilgi University Sports Management / Twitter: @OgulAkce / İnstagram: @ogulcanakce