Hoşgeldin Advocaat

Çok yazılar yazıldı, çok şeyler çizildi… Geçen yaz bir rüzgar gibi başlayan Pereira dönemi, beklenen ama geç alınan bir kararla noktalandı. Yeni sistem, Şampiyonlar Ligi’nde yaşanan hüsran, kadroyla uyum derken, tüm taraftarlar güle güle dedi Portekiz’liye… Şimdi ne olacak derken çözümü erken üretti sarı lacivertli ekip. Hollanda’nın en büyük tecrübelerinden Dick Advocaat anında açıklandı ve sözleşme yapıldı. İskoçya ve Hollanda’da bol bol kupa kazanan Dick’in, Zenit ile Uefa ve Uefa Süper Kupası’da vardı. Ama soru işaretleri yok değildi… Büyük liglerde bir başarı yoktu. Bol bol değiştirilmiş takım vardı hocanın kariyerinde… Ve yakın bir zamanda kulüp çalıştırmayacağını açıklayıp, Hollanda Milli Takım’ında asistan menajer olarak devam ediyordu… Demek ki Dick’i heyecanlandıran bir teklif geldi Fenerbahçe’den… Tabi hiç şüphesiz bu anlaşmada Dirk Kuyt ve Van Persie isimlerinin rolü tartışılmaz…

5049170

Hollanda’lı imzayı attıktan sonra bir idman izledi ve bir idmanda da takımın başında yer aldı. Ama saha dışında takımla 30 saat içerisinde yapabildikçe çok toplantı yaptı. Belki uyumadı ve yardımcılarla takımın durumunu bol bol konuştu. Antrenman verilerini inceledi. Bunların sonucunda imzadan tam 30 saat sonra Şükrü Saraçoğlu’nda Grasshoppers ile oynanacak Avrupa Ligi Eleme mücadelesinde takımının başında yer aldı. Fenerbahçe sahadan 3-0 gibi net bir skorla ayrıldı. Belki tarihi fark yakalanabilirdi ama cömert davrandı sarı lacivertli ekip. Grasshoppers zayıf bir ekip olabilir ama oynanan futbol 1.5 yıl aradan sonra taraftara oldukça keyif verdi. Herkesin aklında ki durum takımın bunu tüm sezona yayıp yayamayacağı…

-ADVOCAAT İLE İLGİLİ NOTLAR-

  • Maç öncesi sahaya çıktığında Hasan Çetinkaya’nın yanında tribünleri selamlayıp, taraftarın önünde eğilmesi cana yakın kişiliğini simgeledi.
  • İlerleyen yaşı eleştiri almasına yol açsada, saha kenarında kaçan gollere verdiği tepkiler ve sahada ki oyuncularıyla iletişimi oldukça iyi yöndeydi.
  • Çok çok kısa bir sürede takımda yarattığı kan değişikliği ve uyguladığı, sevdiğini belirttiği 4-3-3 taktiğini ilk maçtan takıma monte etti ve özlenen futbolu beraberinde getirdi.
  • Önceki sezon, iki ön libero ve çok fazla çıkmayan beklerle adeta 6 kişi savunma yapan Fenerbahçe’de artık beklerin hücumda ki rolleri daha aktif ve ön liberosuz 3 adet iki yönlü orta saha uygulaması takıma hareket katmış durumda.
  • Vitor Pereira döneminde can sıkıcı ve detaysız geçen basın toplantılarının ardından, taraftarın ve medyanın beklediği güler yüzlü, açık, samimi açıklamalarıyla herkesin takdirini kazandı.

Ülkemizde, hele ki büyük takımlarda son yıllarda harcanan antrenörleri hala dün gibi hatırlamaktayız. Dick Advocaat felaket sezon başlangıcını kurtarabilmek ve Fenerbahçe’ye tüm kulvarlarda başarı getirebilmek adına takıma getirildi. İlk günlerden yaşattığı heyecan sürekli hal alırsa Fenerbahçe’de çoğu sezon kendisini görmeye devam edeceğimiz beklenilen bir durum olur. Hollanda’lıya ekibiyle beraber Sarı Lacivertli kulüpte başarılar…

Bilgi University Sports Management / Twitter: @OgulAkce / İnstagram: @ogulcanakce