İçimizdeki Spartaküs: Metin Kurt

Yazıma bu başlığı seçmemin sebebi Vecdi Çıracıoğlu’nun gladyatör benzetmesinin hep hoşuma gitmesidir. Futbolculara modern gladyatörler gözüyle bakan Metin Kurt, pek de haksız sayılmazdı. Eski Roma’da stadyum vari arenalarda biri sağ kalana kadar edilen mücadeleden futbol adı verilen bir oyuna uzanan bir yoldu insanlığın kavuştuğu medeniyet! Aslında daha acımasızdı insanları büyülüyen bir oyun ve köleliğini unutmuş top koşturmaktan zevk alan bir avuç adam… O zamanlar arenalarda kan için, şimdi ise tribünlerde gol için tutkuyla bağıran insanlar, yani bizler. Değişen tek şey bizlere medeni denmesiydi. Çünkü biz nasıl ki bir frikik golüne hayranlık ile bakıyorduk, onlar da kendilerine doğal gelen vahşete… Bu olguları içinden geldiği futbola borç bilip mücadelesini veren, Galatasaray tarihindeki beni gururlandıran efsanelerden biridir benim için bu yazının kahramanı. Sizi bilemem ama benim efsanemdir, çünkü bana göre aynı hesap olan; nasıl ki bu ülkenin her kesimine ulaşan, sinema tarihimize adını altın harflerle yazdırmış olan, her izlediğimizde bizi güldüren Kibar Feyzo nasıl diyordu: “…ağam ben de Harranlıyam!”

 metin-kurt

Lakabı ‘Çizgi Metin’dir efsanenin. 30 Mayıs 2003‘de yayınlanan bir röportajında bunu şöyle açıklamıştır: “Halka en yakın yer neresi? –çizgi. Ben de çizgide beklerdim. Antrenör ve idarecilerin olduğu tarafta oynamayı sevmiyorum… Kapalının önünde oynamamak için bir devre sağ açık, bir devre sol açık oynardım…”  Kendisini tam da olması gerektiği gibi sokak ağzıyla bizlere bu şekilde ifade etmişti. İslam Çupi‘ye göre aklı aut çizgisinin dışında olan tek futbolcu Metin Kurt’tu.

“Futbol borsada değil, arsada güzel!”

Fikirleri ile çizgileri aşan bu adam bu fikirler yüzünden spor dünyasından aforoz edilmiştir aynı zamanda… Söylenince bize  burukluk hissettiren Metin Kurt yalnızlığı bu olsa gerek. Brian Birch yönetiminde 1970-1973 yılları arasındaki şampiyonluklarda Galatasaray‘ın büyük yükünü çekmişti Çizgi Metin. Futbolun sol çizgisi silikleşmeye başlayalı dört yıl oluyor. Onun gidişinden sonra bizde yalnızız Metin Kurt gibi ceza sahasında!

“Futbolu eskiden açlar oynar, zenginler izlerdi; şimdi zenginler oynuyor, açlar izliyor!” -Şenol Güneş

Günümüzde artık endüstrileşen futbol dudak uçaklatan miktarların olduğu bir düzen içerisinde. Artık futbolun köleleri biz izleyenleriz. Her türlü siyasetin, mafyatikliğin bulaştığı futbolda artık senin mücadelen yerini başka mücadelelere bıraktı Çizgi Metin. Verdiğin mücadeleye büyük bir saygı ile futbolun bazen sadece futbol kalabilmesi dileğiyle…