Sevdanın Ligi Olmaz

Bir zamanlar İstanbul takımlarına ters gelen, şu an Süper Lig’de oynamasını isteyeceğiniz takım kim diye sorsak belki de bir çok kişinin aklına gelecek ilk takım. Aslında konu bu sefer bir takımdan da öte bir sevdadan ibaret. Kocaelispor.

Türkiye’yi bugüne dek eski adıyla UEFA Kupası‘nda 4, UEFA Kupa Galipleri Kupası‘nda 4 ve UEFA Intertoto Kupası‘nda temsil etmiş, 24 yıl Süper Lig’de oynamış olan Kocaelispor bu başarılarına rağmen Süper Lig’de tutanamayanlardan. En son 2007-2008 sezonunda Süper Lig’e yükselip, 2008-2009 sezonunda o zamanki ismi ile Bank Asya 1.Lig’e tekrar düşmüşlerdir. Ardından o sezon gelen başarısız sonuçlarla 2.Lig’e kadar düşen kulüp için tehlike çanları çalmaya başladı ve yıkım başladı denebilir. FIFA tarafından -6 puan ile başlayan Kocaelispor o sezonda ligde kalmayı başarsa da 2011-2012 sezonunda klübün borçları ve transfer dan dolayı maçlara U21 takımı ile çıkan Kocaelispor küme düşmüş ve 3.Lig’de oynamaya başlamıştır. 3.Lig serüvenine de aynı kadrosuyla devam eden Kocaelispor -3 puan ile başladığı sezonda 3.Lig’e de veda etmiş BAL Ligi (Bölgesel Amatör Ligi) yolunu tutmuştur.

2014-2015 sezonunda BAL Ligi’nde mücadele eden Kocaelispor’dan daha çok bahsetmemiz gereken şey ise taraftar grubu “Hodri Meydan”. Sezon içerisinde çoğu maçta belki de bir çok Süper Lig takımından daha çok taraftar ile maçlara çıkan Kocaelispor için işlerin iyiye gitmesinin en büyük sebeplerden biri de bu sevda olsa gerek. 8 Aralık 2014 tarihinde Tekirdağspor ile oynanan maçı 10bin taraftar izledi ama bu destek böyle kalmadı ve 8 Şubat 2014 tarihinde Büyükçekmecespor ile yapılan maçta 20.745 kişi stadı doldurdu ve BAL Ligi rekoru kırıldı.

 

Sezonu 4. sırada bitiren Kocaelispor 2015-2016 sezonunda ise şeytanın bacağını kırdı (Hodri Meydan kırdırttı diyebiliriz) ve Bal Ligi’ni 1.sırada bitirerek Sultangazi ile yaptığı play-off maçını kazanarak 2 yıl aradan sonra 3.Lig’e yükseldi. 2015-2016 sezonunda evindeki maçları 10.100 seyirci ortalaması ile oynayan Kocaelispor Süper Lig’de mücadele eden 14 takımdan daha iyi bir seyirci ortalamasına sahipti. Hatta öyle ki 26 Mart 2016’da oynanan Kocaelispor – İstanbul Güngörenspor maçında 19.742 seyirciyle amatörde gece maçındaki en fazla seyirci rekorunu kırmıştır ve bu maçta yapılan “Işıklı Meksika Dalgası” tribün efsaneleri arasına girdi denilebilir.

Bu sezona da efsane bir başlangıç yapan Hodri Meydan, 3.Lig’de çıktıkları ilk maç olan Tekirdağspor maçında takımlarını yalnız bırakmayarak bu sezon da efsane bir sezon geçireceklerinin sinyalini verdi diyebiliriz.

 

Aslında son dönemlerde Türkiye’de futbola olan ilgi azaldı deniliyor. Belki Passolig etkisi diyebiliriz buna ancak Hodri Meydan için azalmayan tek şey sevda olsa gerek. Herşeye inat sevdalarının peşinden koştular ve herkese gösterdiler;

Sevdanın Ligi Olmaz…